headerphoto

OČKOVÁNÍ

Otázky a odpovědi

      http://www.vakcinace.eu/otazky-a-odpovedi-blue

Očkování zdarma

V České republice se jedná o očkování povinné, vyjma očkování proti pneumokokům , meningokokům B a C ( + A,Y,W) a rakovině děložního čípku, které jsou nepovinné, ale státem hrazené.

Základní očkování hexavakcínouje u kojenců zahájeno již v 9. týdnu věku. V případě zájmu rodičů o očkováníse přidává pneumokoková vakcína, souběžně s hexavakcínou. přeočkování je po 8 týdnech. Třetí přeočkování oběma vakcínami je zpravidla ve 12. měsíci. (Každá z vakcín bude tedy aplikována 3x.).

Novinkou od 1.5.2020 je státem hrazené – nepovinné očkování proti meningokokům B a C. Od 2 měsíce je možné očkovat proti meningokokům B ( Bexsero) v dávce 2x1, proti meningokokům C ( Nimenrix) mezi 12. a 24. měsícem – jednorázově. Proti meningokokům C je možné očkovat již od 2 měsíce ( komerční očkování).
Mezi 15.-18. měsícem se očkuje vakcínou proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, (Priorix) přeočkování je v 5 letech.
V 5 a 10 letech přeočkování tetanu, černého kašle, dětské obrny.( Adacel, BoostrixPolio). Mezi 13.-14. rokem je nepovinné očkování dívek a chlapců proti HPV ( rakovina děložního čípku)

Hexavakcína = očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, dětské přenosné obrně, žloutence typu B, onemocněním způsobeným bakterií Haemophilus influenzae typu b. Po aplikaci jakékoliv očkovací látky je nutný ještě třicetiminutový dozor lékaře kvůli možnosti vzniku nežádoucích reakcí na očkování.

Doporučení k nepovinným či nadstandardním očkováním

Očkování proti rotavirům - v 6. týdnu věku dítěte. Jde o vakcínu perorální (roztok je aplikován do úst). Rotaviry způsobují těžká průjmová onemocnění s možnou dehydratací, zejména u kojenců a batolat.

Očkování proti pneumokoku (Streptococuspneumoniae) je nepovnné očkování hrazené zdravotní pojišťovnou (plně hrazen Synflorix ,Prevenar 13 se doplácí 300 Kč).. Podmínkou je zahájení očkování mezi 3. a 5. měsícem věku dítěte. Očkování se skládá ze 3 dávek, 3. dávka je aplikována do 15. měsíce věku dítěte. Očkování chrání dítě proti závažným onemocněním CNS, zápalu plic, snižuje frekvenci zánětů středního ucha. Doporučuji Prevenar 13.

Očkování proti meningokokům - nejvíce jsou ohroženy děti do 5 let, teemageři a aktivně žijící dospělí. Onemocnění meningokokovou nákazou jsou vzácná, ale mají ty nejhorší následky a vysokou smrtnost.
Očkuje se:
- proti sérotypu C (Nimenrix). Po 5-7 letech se provádí přeočkování
- proti sérotypu B (Bexsero, Trumenba) 2 dávky v odstupu 2 měsíců
Viz novinka od 1.5.2020

Očkování proti planým neštovicím (Varilrix). Zvláště vhodné pro dívky ve věku 10 až 12 let, které ještě neštovice neprodělaly..

Očkování proti chřipce vždy na podzim. Nepodceňujte chřipku, může se jednat o těžké onemocnění. V r. 2020 v období koronaviru byl jedinec naočkováný proti chřipce ve výhodě ( nebyl ohrožen dvěma těžkými onemocněními- byl lépe imunitně vybaven)

Očkování proti klíšťové encefalitidě doporučuji neboť i okr. Blansko se nachází v oblasti s endemickým výskytem tohoto závažného onemocnění. Základní očkovací schéma je 2 + 1 dávka, přeočkovávám po 3 letech a dále pak pravidelně po 5 letech. Očkuji i rodiče dětí, kde je očkování velmi vhodné, neboť dospělí mívají více závažných komplikací. (FSME)

Očkování proti žloutence typu A očkuji dvěma dávkami v intervalu 6 měsíců. (Vaqta,Havrix) .Očkování doporučuji neboť již v současné době patří k cestovatelskému standardu.

Očkování proti rakovině děložního čípku doporučuji od 11. roku věku u dívek i chlapců před zahájením sexuálního života. V této době je protilátková odpověď nejvyšší.. Hrazeno ZP u třináctiletých dívek a chlapců (Cerarix plně, Gardasil s doplatkem 300 Kč). Doporučuji Gardasil – rozšířená vakcína i proti genitálním bradavicím (velmi nepříjemné a urputné onemocnění , rozšířené i v našem okrese). Nově i vakcína Gardasil 9 (za plnou úhradu). Očkování se doporučuje do 45 let., u Gardasilu a Gardasilu 9 horní hranice není stanovena. Bohužel se stává i to, že žena má po celý život jednoho partnera, který ji ale může nakazit ( je přenašečem onemocnění)

Rádi naočkujeme nejen děti, ale i jejich rodiče a ostatní zájemce. Nutná je předchozí domluva, kvůli objednání očkovací látky.