Hlavní stránka » Časté dotazy a doporučení

Časté dotazy a doporučení

Máme doma miminko.

Základem je šetrné zacházení, ale nic se nesmí přehánět. Miminko není z cukru. Pokud vám malý človíček nevypadne z náručí, či se nesvalí z vyvýšeného místa, nemělo by se mu nic stát. Vhodné pro přenášení a chování miminka je tzv. klubíčkování.

Teplota v bytě

U zdravého novorozence není třeba dělat nějaká zvláštní opatření. Teplota mezi 20-21 stupni C je postačující. Miminko má nedokonalou termoregulaci, jeho nožky a ručky jsou chladnější, ale to nevadí.

Ošetřování pupeční jizvy

Dokud je pupek zavlhlý, ošetřujte jej několikrát denně líhem zakoupeným pro tyto účely. Lehké krvácení nevadí. Krev nesmí vytékat a prosakovat plenku, vytvoření malého stroupku není nebezpečné. Zarudnutí kůže v okolí pupíčku hlaste ihned, mohlo by se jednat o zánět pupku.

Přebalování

V některých rodinách stále ještě dochází k mezigeneračním sporům stran užívání jednorázových plenek. Tyto plenky jsou bezpochyby velkým pomocníkem, je třeba však děcko pravidelně přebalovat, aby nedošlo k zapaření. Pokud je nablízku vodní zdroj, doporučuji zadeček vždy omýt vlažnou vodou. Hygienické ubrousky jsou výborné při nehodách v místě, kde vodu použít nelze, ale nedoporučuji jejich výhradní používání tam, kde to není nutné.

Abdukční balení

Péče o správný vývoj kyčlí. Poslední dohodou mezi ortopedy a pediatry je použití dvou vrstev- tzn. 1 plenka jednorázová, přes ní jedna obyčejná – látková. Tuto upevnit buď dívčími bavlněnými kalhotkami nebo vázacími kalhotkami plenkovými.

Kdy po příchodu z porodnice s miminkem ven?

Pokud je miminko zdravé a vy se cítíte na procházku, není důvod proč sedět doma. Samozřejmě nesmí venku panovat extrémní teploty. To znamená, že nesmí být příliš velké mrazy (pod -10), ve kterých by se miminku mohly udělat omrzliny nebo by naopak nemělo být příliš velké horko, aby se miminko zbytečně nepřehřálo. Novorozená miminka si nedokážou správně regulovat tělesnou teplotu a tak je lepší je nevystavovat extrémům. Nezapomeňte miminku namazat obličej vhodným krémem do mrazu a v létě patřičně chránit před přímým slunečním zářením. Pamatujte na to, že v létě je v kočárku pod boudičkou ještě o něco tepleji než venku, takže i tomu musíte přizpůsobit oblečení miminka. Pravidelně miminko kontrolujte, zda není příliš horké. V zimě naopak můžete v kočárku zajistit teplejší klima tím, že přes kočárek přetáhnete pláštěnku a miminko tam má pak o něco tepleji.

Neprůchodnost slzných kanálků

U 3–6 % novorozenců a kojenců dochází k neprůchodnosti slzného kanálku. Vývoj slzných cest probíhá i po narození a v 90 % dojde do 3 měsíců ke samovolnému zprůchodnění slzných cest. Nejčastěji se neprůchodnost projeví slzením a opakovanými záněty v postiženém oku, což si vynucuje opakovaná lokální antibiotika. Je důležité několikrát denně šetrně masírovat slzný kanálek. Rádi v poradně předvedeme. V úporných případech pak pomáhá sondování a průplach kanálku na očním odděleni v dětské FN Brno.

Ošetřování a správná hygiena genitálu

U novorozených chlapců je předkožka přetažitelná asi jen ve 4 %, tzv. konglutinace je fyziologický stav. Akumulace odlučujících se buněk vede k nenásilnému, přirozenému oddělení vnitřního listu předkožky od žaludu. Vývoj k široké, plně separované předkožce probíhá různě dlouho. (do 3-5 let). Další příčinou nepřetažitelnosti předkožky je fimóza. Po narození je fimóza (zúžení) více či méně fyziologická a má chránit vyústění močové trubice a žaludu penisu před mechanickou traumatizací. Chybou je násilně přetahovat předkožku u kojence v případě fyziologické konglutinace (přilnutí). Genitál děvčátek je nutné omývat shora dolů, přitom je nezbytné oddálit velké stydké pysky od malých stydkých pysků a důkladně očistit všechny struktury, včetně oddělení malých stydkých pysků od sebe. Důkladná hygiena genitálu u holčiček je ušetří nepříjemného zákroku při eventuálním pozdějším rozrušování tzv. synechií (srůstů).

Co dělat při náhlém vzestupu teploty?

Za horečku je považováno zvýšení tělesné teploty na 38 stupňů Celsia u dětí (měřeno v podpaždí) a na 38,5 stupňů Celsia u kojenců (měřeno v zadečku). První, co je třeba udělat, je dát dítěti některý z prostředků na horečku (paralen, panadol, brufen, ibuprofen-dávkování je orientačně uvedeno v příbalovém letáku). Poté podat dítěti dostatek tekutin a vyčkat cca 1 hodinu. Znovu změřit teplotu. Pokud neklesne a vy dosud nemáte s nemocemi dětí žádné zkušenosti, informujte se u lékaře. Upozorňuji ještě na vhodnost podávání diazepamu u dětí do šesti let. Tyto jsou ohroženy křečemi z horečky a proto je vhodné při vzestupu teploty nad 38 stupňů podat tento lék vždy dohromady s lékem na teplotu. Předchází se tak možnému vzniku křečí.

Zvracení

Náhle vzniklé zvracení je obvykle virového původu, nebo vzniká po nevhodném jídle, zde jsou na vině spíše bakterie. Po původu zvracení však není nutné v prvních hodinách pátrat. Důležité je zklidnit žaludek, což se nejlépe podaří podáváním malého množství dostatečně vychlazených – ledových tekutin (voda, čaj – lépe neslazený nebo jen lehce ochucený cukrem). Tekutiny je třeba podávat lžičkou v cca 5ti minutových intervalech. Pokud se podaří zabránit opakovanému zvracení po podání tekutin, je možné přejít na kašovitou stravu – piškot rozmočený v čaji, namačkaný banán, bramborové kaše naředěná vodou. Dalším stupněm je pak maso zeleninový vývar a postupný přechod na běžnou stravu. Pokud dítě stále zvrací, je nutné navštívit lékaře, neboť by mohlo dojít k tzv. dehydrataci (ztrátě tekutin při níž už organismus není schopen základní látkové výměny).

Průjem

Stejně jako u zvracení není nutné pátrat v prvních dnech po původci. Z hlediska průběhu i léčby je jedno, zda jde o průjem virový či způsobený salmonelou nebo jiným patogenem. Toto má význam pouze v případě, kde někdo z rodiny pracuje v potravinářství a mohl by na základě kontaktu s nemocným infekci rozšířit. Upozorňuji ale, že dodržováním pečlivé hygieny se dá mnohému předejít. Léčba průjmu v prvních dnech spočívá v dietě. Vhodné je vařená rýže, vařená mrkev, banány. Opět zásadně mléčné výrobky. Pokud se průjem nepodaří zvládnout dietou, nastupují léčebné prostředky Smecta, Nutrolin B , Enterol, (tyto by měly být volně prodejné). V případě horečnatého průběhu platí stejná opatření jako je uvedeno výše.

Přisátí klíštěte

Klíšťata způsobují v našich zeměpisných šířkách dvě onemocnění (viz níže). Oběma těmto nemocem však lze předcházet vhodným chováním v místě výskytu klíšťat. Tj. vhodným oblečením pro pobyt v lese apod. Po návratu z lesa je správné se ihned prohlédnout, neboť čím kratší je doba přisátí klíštěte, tím menší je pravděpodobnost přenosu nákazy.

Jak správně vyndat klíště?

Tento jednoduchý úkon je opředen mnoha pověrami. Není třeba se ničeho bát, hlavní je včasnost (viz výše). Krouživými pohyby (jedno zda ve směru, či proti směru hodinových ručiček) klíště uvolnit. Postižené místo je důležité potřít dezinfekcí. Nevhodné jsou pro vyndání klíštěte prostředky na bázi olejů nebo krémů. Infekcionisté doporučují raději klíště vykývat pomocí kleštiček k tomuto účelu prodávaným. Tento způsob je jistě nejšetrnější, ale záleží na vaší trpělivosti a spolupráci dítěte.

Boreliosa – projevuje se zarudnutím místa, kde bylo klíště přisáto. Toto zarudnutí je poměrně velké, červené, může od středu blednout. Nelze zaměňovat s běžnou zánětlivou reakcí po klíštěti, kde zarudnutí je v průměru 1-2 cm. Boreliosa se léčí antibiotiky. Nabírat protilátky – tj. přesvědčit se krevními testy, zda člověk prodělal nebo prodělává boreliovou infekci je možné nejdříve za 6 týdnů po přisátí klíštěte. Proti boreliose nelze člověka očkovat.

Klíšťová meningoencefalitida – projevuje se jako běžné virové onemocnění s bolestí kloubů, svalů, teplotou apod. Tyto příznaky mohou krátce ustoupit a po několika dnech se přihlásí znovu s mnohem větší intenzitou a velkou bolestí hlavy. Dítě je nutno léčit v nemocnici. Proti tomuto onemocnění je možné očkovat děti i dospělé. Očkuje se celoročně.

Výplach ošetřeného ucha po paracentéze („píchnutí ucha“):

Připravit si borovou vodu ( Ophtal), či převařenou vodu kohoutkovou

Nabrat plnou stříkačku ( vel. 20 ml – koupit v lékárně) vlažnou vodou

Vyplachovat ucho nejméně 5x denně

    Postup při výplachu:

Dítě posadit nebo držet vsedě s fixací rukou a nohou, dát na rameno ručník a misku pod ucho

Boltec odtáhnout jemně od hlavy ( vyrovná se tím zakřivení zvukovodu), konec stříkačky položit na začátek zvukovodu a pod tlakem stříknout celý obsah stříkačky do zvukovodu. Voda bude vytékat ven z ucha do misky a na ručník. Ucho po výplachu vysušit papírovým kapesníkem.

U malých nespolupracujících dětí lez výplachy provádět vleže. Výplachy provádět až do kontroly na ORL.

Výživa, nemoci zažívacího traktu (celiakie, nespecifické střevní záněty)

www.kojeni.cz
www.vyzivadeti.cz
www.celiac.cz
www.bezlepkovadieta.cz