Kašel u dětí

Kašel je obranný reflex sloužící k udržování průchodnosti dýchacích cest. Pokud je sliznice dýchacích cest zanícena, drážděna cizím tělesem nebo znečistěnými částečkami, dochází ke kašlacímu reflexu, který se jen těžko potlačuje. Všechny děti mají tu a tam kašel, který nemusí mít vliv na jejich celkový stav.

Příznaky

Kašel může různé podoby: suchý nebo vlhký, štěkavý nebo dusivý. Pokud se při kašli tvoří hlen, hovoříme o produktivním vlhkém kašli. Pokud se u kašle objeví zároveň dušnost nebo pískavý zvuk při výdechu, může být známkou astmatu. Dusivý kašel může být příznakem dnes již vzácného dávivého kašle. Při posuzování kašle musí být odlišeno, zda se jedná o akutní, vracející se nebo přetrvávající kašel.

Příčiny

Kašel je průvodním znakem mnoha onemocnění dýchacích cest. Jsou to například:
 Viróza z nachlazení – je nejčastější příčinou kašle, často je doprovázena rýmou a zvýšenou teplotou.

 Bakteriální zánět průdušek je provázen horečkou, zchváceností, spíše vlhkým kašlem a vzácněji u dětí vykašláváním zelenožlutého hlenu.

 Častý vracející se kašel, či záněty průdušek mohou být projevem astmatu.

 Alergický zánět průdušek se projevuje dráždivým kašlem, jakmile se alergizující látka dostane do dýchacích cest (např. pyl z květů, prach). Teplota u alergie nebývá.

 Zápal plic (bronchopneumonie) nejčastěji komplikuje virové onemocnění. Projevuje se zpočátku suchým kašlem, vysokou horečkou, rozvojem dušnosti, zchváceností.

 Dávivý kašel je charakteristický dávivým kašlem s následujícím silným nadechnutím a novým záchvatem kašle. Může trvat až několik týdnů či měsíců. U nás je vzhledem k očkování vzácný, přesto se může vzácně objevit viz výše.

 Laryngitida – pokud zánět zasáhne hrtan, může se projevit silným štěkavým kašlem a sípotem při nádechu. Může dojít i ke značnému otoku hrtanové příklopky (epiglotitida), kdy je dítě velmi bledé, dušné, zchvácené, hodně sliní, spíše nekašle, vyhledává polohu vsedě.

Kdy k lékaři s kašlem?

 Pokud dítě obtížně polyká, jeho hlas zní nezřetelně a má současně vysokou horečku.

 Pokud máme podezření na zánět hrtanové příklopky, je nutné okamžitě zavolat lékaře, případně záchrannou službu, nebo s dítětem dojet do nemocnice.

 Pokud je kašel doprovázen vysokou horečkou a dušností.

 Pokud je kašel záchvatovitý.

 Pokud se objeví štěkavý kašel a při sípavém nádechu.

 Při podezření, že je kašel způsoben vdechnutím cizího tělesa.

 Pokud se zhorší celkový stav v průběhu onemocnění.

 Pokud se kašel po několika dnech samoléčby nezlepší.

Léčba

Pokud se rozhodnete pro návštěvu lékaře, ten dítě vyšetří, speciálně krk a hrudník, a zhodnotí celkový stav. Zváží další potřebná vyšetření. Podle příčiny onemocnění poradí či předepíše léky, např. antibiotika u bakteriálního zánětu průdušek nebo zápalu plic, prostředky na tlumení kašle a léky na uvolnění průdušek a zkapalnění hlenu.

Co můžeme udělati sami?

Pokud se objeví kašel jako důsledek nachlazení nebo zánětu průdušek, mohou pomoci následující opatření:  Postarat se o zvýšenou vlhkost vzduchu v místnosti (zvlhčovač vzduchu).

 Dítě nechat inhalovat (vodu nebo bylinkové čaje).

 Dbát, aby dítě dostatečně pilo.

 U urputného suchého dráždivého kašle mohou zmírnit obtíže prostředky proti kašli (především v noci).

 U produktivního kašle se značným vykašláváním jsou nápomocné léky zřeďující hlen.

 Můžete zkusit též fytofarmaka: průduškový čaj, lipový, podbělový, ibiškový, jitrocelový sirup.

Pozor! Kouření, a v případě dětí pasivní kouření, škodí dýchacím cestám a zvyšuje riziko infekce a vzniku alergie. Je proto třeba dbát na to, aby se v okolí dětí nekouřilo. Také zvířata v bytě mohou podporovat vznik alergie, zvláště kočky a ptáci.