Hlavní stránka » Očkování

Očkování

Otázky a odpovědi

http://www.vakcinace.eu/otazky-a-odpovedi-blue

Očkování zdarma

V České republice se jedná o očkování povinné, vyjma očkování proti pneumokokům , meningokokům B a C ( + A,Y,W) a rakovině děložního čípku, které jsou nepovinné, ale státem hrazené.

Základní očkování hexavakcínou je u kojenců zahájeno již v 9. týdnu věku. V případě zájmu rodičů o očkování se přidává pneumokoková vakcína, souběžně s hexavakcínou. přeočkování je po 8 týdnech. Třetí přeočkování oběma vakcínami je zpravidla v 11.-12. měsíci. (Každá z vakcín bude tedy aplikována 3x.).

Nepovinné očkování proti meningokokům B a C. Od 6. týdnu je možné očkovat proti meningokokům B ( Bexsero) v dávce 2×1, proti meningokokům C ( Nimenrix) mezi 12. a 24. měsícem – jednorázově. Proti meningokokům C je možné očkovat již od 6. týdne ( komerční očkování). Mezi 13.-15. měsícem se očkuje vakcínou proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, přeočkování je v 5 letech. ( MMR, Priorix) V 5 a 10 letech přeočkování tetanu, černého kašle, dětské obrny.( Adacel, BoostrixPolio). Mezi 13.-14. rokem je nepovinné očkování dívek a chlapců proti HPV ( rakovina děložního čípku)

Šestivakcína = očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, dětské přenosné obrně, žloutence typu B, onemocněním způsobeným bakterií Haemophilus influenzae typu b. Po aplikaci jakékoliv očkovací látky je nutný ještě třicetiminutový dozor lékaře kvůli možnosti vzniku nežádoucích reakcí na očkování.

Doporučení k nepovinným či nadstandardním očkováním

 Očkování proti rotavirům – v 6. týdnu věku dítěte. Jde o vakcínu perorální (roztok je aplikován do úst). Rotaviry způsobují těžká průjmová onemocnění s možnou dehydratací, zejména u kojenců a batolat.

 Očkování proti pneumokoku (Streptococuspneumoniae) je nepovnné očkování plně hrazené zdravotní pojišťovnou . Podmínkou je zahájení očkování mezi 2. a 12. měsícem věku dítěte. Očkování se skládá ze 3 -4 dávek, 3. či 4. dávka je aplikována do 15. měsíce věku dítěte. Očkování chrání dítě proti závažným onemocněním CNS, zápalu plic, snižuje frekvenci zánětů středního ucha.

 Očkování proti meningokokům – nejvíce jsou ohroženy děti do 5 let, adolescenti a aktivně žijící dospělí. Onemocnění meningokokovou nákazou jsou vzácná, ale mají ty nejhorší následky a vysokou smrtnost.
Očkuje se:
– proti sérotypu C (Nimenrix, Menquadfi). Po 5-7 letech se provádí přeočkování. Hrazeno státem od 1 roku do 2 let a mezi 14 a 16 rokem.
– proti sérotypu B (Bexsero, Trumenba) 2 dávky v odstupu 2 měsíců. Hrazeno státem do 1 roku, pak od 14 do 16 let.

 Očkování proti planým neštovicím (Varilrix, Varivax). Vakcinologická společnost doporučuje všemdětem od 1 roku.

 Očkování proti chřipce vždy na podzim. Nepodceňujte chřipku, může se jednat o těžké onemocnění.

 Očkování proti klíšťové encefalitidě doporučuji neboť i okr. Blansko se nachází v oblasti s endemickým výskytem tohoto závažného onemocnění. Základní očkovací schéma je 2 + 1 dávka, přeočkovávám po 3 letech a dále pak pravidelně po 5 letech. Očkuji i rodiče dětí, kde je očkování velmi vhodné, neboť dospělí mívají více závažných komplikací. Od 50 let je očkování hrazeno státem.(FSME)

 Očkování proti žloutence typu A očkuji dvěma dávkami v intervalu 6 měsíců. (Vaqta,Havrix) .Očkování doporučuji neboť již v současné době patří k cestovatelskému standardu.

 Očkování proti rakovině děložního čípku  hrazeno od 11. roku věku u dívek i chlapců před zahájením sexuálního života. V této době je protilátková odpověď nejvyšší.. Hrazeno ZP u třináctiletých dívek a chlapců . Gardasil 9 je vakcína i proti genitálním bradavicím (velmi nepříjemné a urputné onemocnění , rozšířené i v našem okrese). Očkování se doporučuje do 45 let., u Gardasilu a Gardasilu 9 horní hranice není stanovena. Bohužel se stává i to, že žena má po celý život jednoho partnera, který ji ale může nakazit ( je přenašečem onemocnění)

Rádi naočkujeme nejen děti, ale i jejich rodiče a ostatní zájemce. Nutná je předchozí domluva, kvůli objednání očkovací látky.