Jak posílit imunitu

Dejte přednost kojení, je –li to možné

V mateřském mléce dostane dítě vše, co potřebuje, ve správném složení. Plně kojit je vhodné do šesti měsíců, pak se ke kojení přidává další strava. kojení je vhodné do dvou let. Kojené děti bývají podle některých výzkumů méně alergické.

Naučte dítě zdravě jíst

Zdravé a pravidelné jídlo je velmi důležité. Dětský jídelníček by měl obsahovat hodně zeleniny, ovoce, ale například i dostatek masa, ve které je hodně železa, nebo tuků potřebných pro vstřebávání vitamínů. Pokud nevíte jak na to, poraďte se s odborníky. www.vyzivadeti.cz

Věnujte pozornost pitnému režimu

Naučte dítě správně a pravidelně pít. Mělo by vědět, že je dobré popíjet po menších dávkách během celého dne, ne vypít najednou půl litru vody. Už do útlého věku nabízejte správné nápoje, nejlépe vodu, vhodné jsou kojenecké vody obohacené o další minerální látky a stopové prvky, dětské čaje nejlépe neslazené. Pokud si dítě zvykne na slazené limonády, těžko ho jejich pití odnaučíte. Dítě sladkou chuť nápojů nevyžaduje, pokud se tomu nenaučí.

Dopřejte dítěti přirozený pohyb

Běhání s kamarády v přírodě, hry a dlouhodobý pobyt na čerstvém vzduchu je pro děti velmi prospěšný a posiluje imunitu. Pokud se dítě začne věnovat intenzivně jednomu ze sportů, je vhodné doplnit i jiné pohybové aktivity pro rovnoměrné zatížení vyvíjejícího se pohybového aparátu. Dítě by mělo sportovat s chutí a ne pod tlakem zájmu svých rodičů.

Otužujte své dítě

Zapomeňte na přetopené dětské pokoje a celé domácnosti. Teplota okolo 21 stupňů přes den a kolem osmnácti stupňů na spaní, nic nezkazí. Naopak. Dítě přiměřeně oblékejte a spíš než v horké lázni umyjte dítě pod tekoucí vlažnou sprchou.

Umožněte dítěti dostatečně odpočívat

Spánek a odpočinek je velmi důležitý. Je prokázáno, že únava a nedostatek spánku snižuje obranyschopnost. Když přestane dítě po obědě spát, do spánku ho nenuťte za každou cenu, raději zaveďte hodinu až dvě odpočinku na lůžku třeba s knížkou nebo vyprávěním.

Zbavte dítě stresu

I děti mají své problémy, strachy, stres. Snažte se, aby se jich co nejrychleji zbavily. Mluvte s nimi o tom, co je trápí, proč a čeho se bojí a podobně. Řešte s nimi problémy. Dítě v duševní nepohodě je mnohem méně odolné proti nemocem. Nezlobte se na dítě, pokud je smutné a nechce se s vámi bavit, ale vždy se snažte společně najít příčinu.

Nezanedbávejte rekonvalescenci

Po každé nemoci nebo nadměrné zátěži potřebuje imunitní systém „oddech“, aby znovu nabral síly. Nepodceňujte dobu rekonvalescence. Nevracejte děti do kolektivu dříve, než určí lékař, protože musíte do zaměstnání. Krátkodobě získáte výhodu, ale nejspíš brzy skončíte v ordinaci dětského lékaře znovu s další nemocí.